Conferința CASPA „Sănătatea Digitală cu benedicii reale pentru pacienți”.

București, 07.10.2010

Pe 7 octombrie ACMTR a fost reprezentată de președinta, Andreea Szabo și doamna secretar general, Alexandra Barangă la Conferința Asociațiilor de Pacienți CASPA – Ediția 8, tema Sănătatea Digitală cu beneficii reale pentru pacienți.
Au fost abordate subiecte de interes din domeniul sănătății digitale, discuțiile au fost deschise, asociațiile de pacienți au avut oportunitatea de a-și expune problemele.

De interes pentru ACMTR a fost prezentarea companiei Pfizer cu privire la terapia genică în diferite afecțiuni genetice.
Asociația de Podriatrie și-a prezentat demersul introducerii podiatriei in rândul specialităților medicale.
Având în vedere că CMT este o boală ce afectează picioarele, care au nevoie în permanentă de îngrijire și monitorizare, salutăm inițiativa asociației de podiatrie.